برگزاری دوازدهمین نشست تخصصی «به سوی گفتمان قرآنی»

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی قرآن و عترت پیامبر اعظم(ص) ساری، دوازدهمین نشست تخصصی «به سوی گفتمان قرآنی» با محوریت «جاهلیت نو، مولفه های آن و رسالت ما»، توسط معاونت پ‍‍‍‍‍ژوهش و آموزش موسسه فرهنگی قرآن و عترت پیامبر اعظم(ص) ساری، برگزار شد.

این نشست در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ با حضور چند تن از اساتید و محققان علوم اسلامی برگزار گردید؛ جناب حجت الاسلام دکتر دکتر زکوی (هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران) به عنوان طراح علمی بحث به طرح بحث پرداختند.

پس از تلاوت قرآن توسط جناب آقای کاوه، دکتر سید علی هاشمی معاون پژوهش موسسه ضمن تشکر از حضور محققین محترم در خصوص برنامه های این نشست در سال جاری توضیحاتی ارائه دادند.

سپس حجت الاسلام دکتر زکوی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به عنوان طراح بحث به بیان مباحث خود پرداختند.

ایشان با بیان اینکه بعثت نبی اکرم(ص) یک حادثه تاریخی بوده که این رویداد انجام شده است و با بیان پرسشی که آیا مولفه های جاهلیت نو را می شود در عصر ما دید یا خیر و اگر جاهلیت اولی را بشناسیم بیشتر به اهمیت کار پیامبر واقف باشیم.

ایشان با بیان اینکه گاهی جهل در مقابل علم را جاهلیت می گویند چنانکه حضرت امیر(ع) جاهلیت در برابر عقل و عقلانیت را قرار می دهد و جاهلیت در زمان نبی اکرم را جاهلیت اولی خواند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران سپس به ویژگی های عصر جاهلیت با بهره گرفتن از خطبه دوم حضرت علی (ع) اشاره کرد که عبارتند از: نشناختن حق الهی، فراگیر شدن نافرمانی خدا، غلبه هوس ها بر عقل ها، پرچم شیطان برافراشته، گرفتار بودن مردم در فتنه ها و از لحاطظ روحی و روانی بی پناه شدن مردم، حیرت و سردرگمی مردم و تکبر و خودپسندی و خواب عمیق و وحشت و اضطراب اشاره کرد.

ایشان با اشاره به جلوه های رفتاری عصر بعثت ابه مواردی از جمله تبرج، شرابخواری، رباخواری، فراگیرشدن دروغ، اختلاف در سبک زندگی، جنگ و خونریزی، بریده شدن رابطه خویشاوندی، خیانت در امانت و سخنان لغو و بیهوده اشاره کرد و آنها را جاوه های رفتاری دوره جاهلیت نامید.

پس از طرح بحت توسط دکتر زکوی، محققان به ارائه سوالات و بحث و بررسی موضوع پرداختند.

 

✔️به ما بپیوندید….
🌐 https://ipmsari.ir
🟣 https://www.instagram.com/ipm.sari/
🔵 https://t.me/ipmsariii

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.