برگزاری نهمین نشست تخصصی «به سوی گفتمان قرآنی»

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی قرآن و عترت پیامبر اعظم(ص) ساری، نهمین نشست تخصصی «به سوی گفتمان قرآنی» با محوریت «روش‌های تربیتی از منظر قرآن کریم»، توسط معاونت پ‍‍‍‍‍ژوهش و آموزش موسسه فرهنگی قرآن و عترت پیامبر اعظم(ص) ساری، برگزار شد.

این نشست در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۹۴ با حضور چند تن از اساتید و محققان علوم اسلامی برگزار گردید؛ جناب استاد عباس سهراب‌پور (پژوهشگر حوزه دین) به عنوان طراح علمی بحث به طرح بحث پرداختند.

در ابتدای این نشست که با حضور جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه و شخصیت های علمی و فرهنگی استان برگزار شد، حضرت آیت الله طبرسی نماینده محترم ولی فقیه در استان مازندران ضمن تسلیت به مناسبت شهادت امام موسی کاظم(ع) و نیز تبریک به مناسبت مبعث حضرت رسول اکرم(ص)، نزول قرآن کریم را در خاتَم شدن پیامبر(ص)‌ موثر دانسته و یکی از اهداف انقلاب اسلامی ایران را نیز ظهور و بروز علمی و عملی قرآن کریم در زندگی مردم و جامعه اعلام نمودند.

ایشان تشکیل چنین جلسات و برنامه هایی را در سطح استان لازم و مفید قلمداد کرده و اذعان داشتند برای مقابله با انحرافات و کژروی های موجود، یکی از بهترین راه ها برگزاری بیشتر این گونه نشست ها و برنامه ها است.

در ادامه استاد عباس سهراب‌پور، استاد دانشگاه و از پژوهشگران و محققان حوزه ی دین، که به عنوان سخنران علمی جلسه دعوت شده بودند، هدف مهم بعثت را رفع سه نیاز اساسی انسان دانستند که با استفاده از توانایی های صرف بشر نمی توان برای آن پاسخ یافت:

۱- فلسفه خلقت انسان ۲- چگونگی رشد و تعالی روح انسان ۳- جهت دهی توانایی های موجود در انسان.

ضمنا ایشان با تأکید بر آیات قرآن، ۵ هدف مهم بعثت از نگاه قرآن را شرح داده و اهداف بعثت در نهج البلاغه را نیز با دو تقسیم بندیِ اهداف بعثت همه انبیاء (با توجه به مبحث نبوت عامه) و اهداف بعثت حضرت رسولص (با نگاه به مبحث نبوت خاصه)، با استناد به کلام نورانی حضرت امیر(ع) به تفصیل ارائه نمودند.

در پایان، بحث و گفتگوی قرآنی پیرامون موضوع نشست،‌ در میان شرکت کنندگان صورت گرفت که نتایج مفیدی از آن حاصل شد.

 

✔️به ما بپیوندید….
🌐 https://ipmsari.ir
🟣 https://www.instagram.com/ipm.sari/
🔵 https://t.me/ipmsariii

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.