اخبار /

نشست خبری ارکان همایش

نشست خبری ارکان همایش ملی «آموزه های اسلامی، انسان معاصر و نظام خانواده» روز پنجشنبه 1396/1/24 در سالن کنفرانس اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران برگزار شد.     در ابتدای این نشست بعد از تلاوتی آیاتی چند از کلام الله مجید، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد اسماعیل قاسمی […]

IMG_0387

نشست خبری ارکان همایش ملی «آموزه های اسلامی، انسان معاصر و نظام خانواده» روز پنجشنبه 1396/1/24 در سالن کنفرانس اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران برگزار شد.

 

2200

 

در ابتدای این نشست بعد از تلاوتی آیاتی چند از کلام الله مجید، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد اسماعیل قاسمی طوسی ضمن تسلیت وفات بزرگ خبرنگار تاریخ حضرت زینب کبری (س) و عرض خیر مقدم خدمت خبرنگاران محترم، توضیحاتی را درباره چگونگی شکل گیری این موسسه بیان داشتند.

 

ایشان با اشاره به آغاز فعالیت این موسسه از مهرماه سال 1390، عنوان داشت: فعالیت های این موسسه در سه حوزه پژوهشی، آموزشی و فرهنگی برنامه ریزی و اجرایی می شود.

 

دکتر قاسمی طوسی در حوزه فعالیت های پژوهشی به انتشار «دو فصلنامه علمی ترویجی الهیات قرآنی» اشاره کرد و افزود: «ارتقا این مجله به رتبه علمی – ترویجی که به تازگی صورت گرفته و مراحل اداری آن در حال سپری شدن است، در مدت زمان کوتاه تاسیس این موسسه و با توجه به نبود مجلات با این رتبه در استان، نشان از توانمندی علمی بالای این موسسه دارد.»

 2201

 

وی، برگزاری سلسله نشست های تخصصی «به سوی گفتمان قرآنی» با حضور تنی چند از محققان، اساتید و علاقمندان به حوزه های اسلامی و همچنین مشارکت در برگزاری چندین همایش منطقه ای، ملی و بین المللی را از دیگر فعالیت های پژوهشی موسسه فرهنگی قرآن و عترت پیامبراعظم(ص) ساری برشمرد.

 

رئیس موسسه در بخشی دیگر از سخنان خود به انتشار 6 کتاب تحت حمایت علمی موسسه اشاره کرد و از کسب مجوز و راه اندازی انتشارات «سردار شهید طوسی» در جهت حمایت از آثار حوزه های علوم انسانی و اسلامی در لوای این موسسه خبر داد.

 

حجت الاسلام قاسمی طوسی اظهار داشت: راه اندازی «کتابخانه تخصصی علوم اسلامی امام رضا (ع)» از جمله برنامه های پیش روی این موسسه است که تاکنون به دلیل محدودیت فضا، به مرحله بهره برداری نرسیده است.

 

ایشان با ذکر این نکته که این موسسه حوزه فعالیت های خود را فقط معطوف به محققان و پژوهشگران نکرده و عموم مردم را نیز مدنظر خود قرار داده است، به چاپ و انتشار مجله علمی فرهنگی مسیر مصیر ویژه خانواده ها، برگزاری همایش های فصلی در جهت معرفت افزایی فرهنگی و دینی در مساجد شهر، جشن های میلاد ائمه و ایستگاه های صلواتی اشاره کرد.

 2203

قاسمی طوسی در بخش پایانی سخنان خود  به برگزاری همایش ملی «آموزه های اسلامی، انسان معاصر و نظام خانواده» در 31 فروردین ماه جاری  پرداخت و گفت: با توجه به اهمیت خانواده در اسلام و مشکلات پیش روی خانواده ها به جهت پیشرفت تکنولوژی و وجود ماهواره ها و…، برگزاری همایش با موضوع خانواده در این موسسه کلید خورد.

 

 وی، از خانواده به عنوان یک دولت کوچک یاد کرد و افزود: خانواده ایرانی مانند همه خانواده های دنیا، گرفتار آسیب هایی شده است و باید نهادها و سازمان های مرتبط چاره ای بیاندیشند که این موسسه نیز در حد توان خود به برگزاری این همایش با هدف حفظ وضع موجود و در گام بعدی رسیدن به وضع مطلوب اقدام نمود.

 

در ادامه این نشست خبری، دکتر رمضان مهدوی آزادبنی دبیر علمی همایش ملی آموزه های اسلامی، انسان معاصر و نظام خانواده عنوان داشت: خانواده امروز  با مسائل و دغدغه های زیادی روبرو است از اینرو پرداختن به آسیب ها و مشکلات پیش روی خانواده ضرورت دارد.

 2206

 

وی با بیان اینکه جایگاه خانواده و ضرورت حفظ بنیان این نهاد اجتماعی موجب برپایی اولین همایش ملی آموزه های اسلامی، انسان معاصر و نظام خانواده شده، افزود: خانواده در دین اسلام در اولویت های اول قرار دارد و اکنون این اولویت مهم در معرض خطر قرار گرفته است و بایستی آسیب ها شناسایی و به خانواده ها معرفی شود تا راه کارهایی برای مقابله با این آسیب ها درنظر گرفته شود.

 

دکتر مهدوی با بیان اینکه ۲۳۲ نفر برای شرکت در همایش ثبت نام  کردند، افزود: ۱۷۶ مقاله در مدت زمان 4 ماه به دبیرخانه همایش ارسال شد که از میان آنان و بعد از فرایند داوری، 51 مقاله مورد تایید قرار نگرفته است. در میان مقالات تایید شده و بر اساس امتیاز مقالات، 9 مقاله برای چاپ در دوفصلنامه علمی- ترویجی الاهیات قرآنی و 33 مقاله جهت چاپ تمام متن در مجموعه مقالات همایش انتخاب شدند. از میان سایر مقالات تایید شده نیز  46 مقاله  به صورت تمام متن و 37 مقاله نیز به صورت چکیده در سی دی مرتبط با این همایش منتشر خواهند شد.

 2205

 

ایشان با بیان اینکه ۲۴ نفر از اساتید دانشگاه های معتبر کشور در کمیته علمی این همایش عضویت داشتند، افزود: 86 نفر داوری مقالات این همایش را بر عهده داشتند که 24 داور از  دانشگاه های خارج استان و 62 داور از مجامع علمی استان با دبیرخانه همایش همکاری کردند

 

بعد از سخنان دکتر مهدوی، مهندس کریم برزگر مسئول برپایی نمایشگاه دستاوردهای حامیان همایش به تشریح  اقدامات انجام شده در این زمینه پرداخت و گفت:  تلاش شده همزمان با روز برگزاری این همایش از زحمات و مشارکت حامیان همایش آموزه های اسلامی در قالب برپایی نمایشگاه و ارائه آثار و توانمندی های آنها، تجلیل بعمل آید

 

وی با بیان اینکه مراکز علمی و دانشگاهی، دستگاه های اجرایی، صاحبان مشغل خانگی، رسانه های استان در نمایشگاه دستاوردهای حامیان اولین همایش ملی آموزه های اسلامی؛ انسان معاصر و نظام خانواده غرفه خواهند داشت، افزود: همچنین غرفه ای برای کتابت وحی بصورت زنده با حضور خوشنویسان برتر مازندران درنظر گرفته شد.

 2207

برزگر از جانمایی20 غرفه در این نمایشگاه خبر داد و گفت: دستاوردها، آثار و تولیدات حامیان این همایش در حوزه خانواده و قرآن در این نمایشگاه در معرض دید همگان قرار خواهد گرفت.

 

وی با بیان اینکه به جهت حمایت از مشاغل خانگی برای پذیرایی میان وعده در این همایش ملی از غذاهای محلی مازندران استفاده خواهد شد، خاطرنشان کرد: در زمان پایان کار همایش از طریق نظرسنجی، غرفه برتر نمایشگاه نیز معرفی و مورد تجلیل قرار می گیرد.

 

 

دبیر اجرایی همایش جناب آقای محمد علی دیانی نیز آخرین فردی بود که در این نشست خبری به ایراد سخن پرداخت و ضمن تشکر از همکاران خود در کمیته اجرایی همایش، از خبرنگاران دعوت کرد که در روز همایش نیز شرکت کرده و پوشش خبری آن را بر عهده بگیرند.

 2208

 

 

 

جهت مشاهده عکس های نشست اینجا کلیک کنید

-429 روز تا برگزاری همایش
مهلت ارسال آثار : 20 اسفند ماه 1395 فرایند داوری مقالات : 15 اسفند ماه لغایت 29 اسفند ماه 1395 برگزاری همایش : 31 فروردین ماه 1396
اعضای هیئت علمی : مقاله اول : صد هزار تومان مقاله دوم و بیشتر : هر کدام شصت هزار تومان سایر افراد : مقاله اول : شصت هزار تومان مقاله دوم و بیشتر : هر کدام چهل هزار تومان
تلفکس : 011-33283175
مسئول کمیته پژوهش و فناوری : 09112559533 مسئول کمیته اداری و مالی : 09357878084
ایمیل : ipmsari90@gmail.com