برگزاری هجدهمین نشست تخصصی به سوی گفتمان قرآنی

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی قرآن و عترت پیامبر اعظم(ص) ساری، هجدهمین نشست تخصصی «به سوی گفتمان قرآنی» با عنوان «تفکر انتقادی به عنوان بنیان سبک ها و تعهد هویت در پرورش دینی» روز شنبه 19 خرداد 97 در سالن اجتماعات سرپرستی بانک مسکن مازندران با حضور محققین و پژوهشگران موسسه پیامبر اعظم(ص) برگزار شد.

 

در این نشست جناب آقای دکتر غفاری استادیار روان شناسی دانشگاه مازندران به عنوان سخنران علمی، مباحث خود را ارائه نمودند.

 

این استاد دانشگاه، مبنای تفکر انتقادی  را مسئله مداری دانست نه تزریق اطلاعات؛ از نظر ایشان، تفکر انتقادی محصول سبک های هویت است که سبک های هویت را می توان به سه نوع: اطلاعاتی، هنجاری و سردرگمی تقسیم نمود. سبک های هویت نیز وابسته به محیط و فضای آموزشی هستند.

 

وی افزود: در فضای فکری موجود در جامعه که فرزندان و جوانان تحت تاثیر انبوه داده ها و شبهات از فضای حقیقی، مجازی و شبکه های اجتماعی هستند، هویت هنجاری جواب نمی دهد و نیاز مبرم به ایجاد سبک اطلاعاتی و تفکر انتقادی و روحیه فلسفی در روش تربیت دینی فرزندان و جوانان داریم.

 

ایشان در جمع بندی پایانی اظهار داشت: تفکر انتقادی پیش بینی کننده سبک هویت است و سبک هویت تعیین کننده تعهد هویت می باشد. تعهد هویت یعنی به هوش بودن؛ یعنی فرزندان و جوانان ما بی جهت و بدون دلیل دل به کسی نسپارند و تا مبنای عقلی و منطقی محکمی پیدا نشد برخورد انفعالی با افکار و اندیشه ها نداشته باشند.

 

در ادامه محققین حاضر در جلسه به تبادل نظر و نقادی علمی پیرامون بحث پرداختند.

 

این نشست که با مشارکت موسسه خیریه مهربانی برگزار شد با ضیافت افطار به پایان رسید.

 

 

 جهت دریافت خلاصه بحث اینجا کلیک کنید

 

 برای دیدن عکس ها اینجا کلیک کنید

پیوست ها:
فایلحجم فایل
دانلود این فایل (kholaseh 18.pdf)خلاصه بحث های نشست هجدهم174 Kb

اضافه کردن نظر
 

 

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه قرآن و عترت پیامبر اعظم (ص) - ساری می باشد.
طراحی و اجرا : گروه نرم افزاری یکان پرداز آسیا