همایش ملی میراث قرآنی تبرستان برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی موسسه، همایش ملی میراث قرآنی تبرستان به همت موسسه فرهنگی قرآن و عترت پیامبر اعظم (ص) ساری و با حمایت، پشتیبانی و مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران، پایگاه استنادی جهان اسلام و دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه مازندران با محوریت تجلیل از مفسران و پیشکسوتان معاصر قرآنی در روز سه شنبه مورخه 18 / 12 / 94 در سالن اجتماعات دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه مازندران برگزار شد.

 

 

این همایش ملی از سری برنامه های هفته قرآن و عترت مازندران با محوریت تقدیر از آیت‌الله جوادی آملی و حجت‌الاسلام محمدباقرحجتی از مفاخر قرآن پژوهی کشور  برگزار گردید.

مجموعه مقالات همایش نیز در این همایش ملی رونمایی و در سبد فرهنگی علاقه مندان به حوزه قرآن و عترت قرار گرفت.

لازم به یادآوری است: معرفی اندیشمندان قرآنی و تفسیری تبرستان، مکاتب تفسیری، مذاهب تفسیری و اندیشه های قرآنی مفسر از محورهای این همایش بوده است.ضمنا 70 مقاله از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه های استان مازندران، قم، یزد، خراسان رضوی، اصفهان و گیلان به دبیرخانه این همایش که کار مشترک واحد پژوهش موسسه پیامبر اعظم(ص) ساری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه مازندران بود، رسید.


در این همایش که با حضور دکتر محمدباقر حجتی پدر علوم قرآنی کشور، دکتر محمدعلی مهدوی راد محقق و پژوهشگر قرآنی، حجت الاسلام حشمتی معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران و جمع کثیری از قرآن پژوهان، صاحب نظران، استادان، دانشجویان، مدیران و مسئولان دانشگاهی و استانی برگزار شد، دکتر محمدباقر حجتی با بیان تشکر از برگزارکنندگان این همایش گفت: برای بنده کمال افتخار است که در محضر علاقه مندان قرآنی تشرف یافتم.   
ستایش مطلق فقط شامل خداست که تمام عالم متعلق به اوست و او صاحب این عالم است


      

بنیانگذار رشته علوم قرآنی در ایران در ابتدای سخنانش با برشمردن مزایای سوره حمد گفت: سوره حمد در قرآن به نظر بعضی علما اولین سوره ای بود که بر پیامبر اسلام(ص) نازل شد. این سوره در حدود 25 نام دارد که معروفش فاتحه، حمد، شفا، ام الکتاب، موعظه و ... است و ام الکتاب یعنی بقیه سوره های قرآن مانند فرزندانی هستند که به مادرشان که سوره فاتحه است بر می گردند.

دکتر حجتی ادامه داد: در واقع سوره حمد خلاصه ای از مجموع قرآن است یعنی اگر ترتیب آیات و واژه هایی که در سوره به کار رفته را درست بکاویم، متوجه خواهیم شد که این سوره، عصاره ی تمام قرآن است و هیچ نمازی بدون سوره فاتحه درست نیست.

پیشکسوت قرآن پژوه معاصر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این مطلب که اگر بخواهیم گسترده و عمیق راجب مزایای سوره حمد صحبت کنیم حداقل به 5 4 ترم وقت نیاز می باشد، افزود: حمد و ستایش و ثنا فقط مخصوص خداست و اگر از یک موجودی یا انسانی ستایش می شود به خاطر وجود کمالی است که در او مشاهده می شود که البته هم او که دارای آن کمال است دارای هزاران نقص می باشد ولی ستایش مطلق فقط مختص خداست و از هرگونه کمبود و نقصی منزه است.

چهره ماندگار علوم قرآن و حدیث کشور سپس به برنامه ریزی برگزارکنندگان همایش در خصوص تجلیل از ایشان اشاره و خاطرنشان کرد: حالا که لطف کردند و از بنده تقدیر کردند، من سر و پا نقصم، هر چند یک دست و پایی در خصوص علوم قرآنی و درس های حوزوی انجام دادم.

پژوهشگر و محقق برجسته حوزه و دانشگاه در ادامه افزود: ستایش مطلق فقط شامل خداست که تمام عالم متعلق به اوست و او صاحب این عالم است.   
 

دکتر حجتی سپس به ارتباط انسان با خداوند اشاره کرد و گفت: در واقع بشر اگر روی بیاورد به خدا یعنی روی آورد به کسی که مواظب اوست چون ما از خودمان اختیار و اراده ای نداریم و صاحب ما خداست و اوست که مواظب ماست.

خادم نمونه کشوری قرآن کریم با اذعان به این مطلب که ما هیچ اختیاری در مقابل خواست و اراده خداوند نداریم و خداوند صاحب و مالک کل عالم است، خاطرنشان کرد: راه معتدل، میانه و راست را باید برگزینیم. در تمام شئون زندگی می بایست اعتدال داشته باشیم و ما چنین درخواستی را در سوره حمد از خدا داریم.

پدر علوم قرآنی کشور در ادامه تفسیر سوره حمد افزود: تمام قرآن تفصیل گسترش مطالب سوره حمد است و سوره حمد عصاره و خلاصه تمام سور است و لذا هیچ سوره ای نمی تواند جایگزین سوره حمد شود.

دکتر محمدباقر حجتی در پایان اظهار امیدواری کرد: امیدواریم خداوند متعال به هنگام قرائت سوره حمد در نماز و تلاوت قرآن به ما توفیق عنایت کند تا به مغز و درون و ژرفای معنای سوره حمد راه پیدا کنیم و در حین نماز هم متوجه آن نکته های ظریف سوره حمد بشویم.

یادآور می شود: در پایان این همایش از نیم قرن تلاش و اهتمام دکتر حجتی شخصیت فرهیخته و عالیقدر قرآنی و بنیانگذار علوم قرآنی در کشور تجلیل شد.

در بخش دیگری از این همایش دکتر محمدعلی مهدوی راد محقق و پژوهشگر علوم قرآنی به عنوان سخنران کلیدی، با استفاده از روایتی از امام رضا(ع) گفت: سوره حمد عصاره کل قرآن است و خطوط اصلی و بنیادین همه معارف قرآنی است. اقامه نماز یعنی اقامه قرآن چون حمد عصاره کل قرآن است.

 

بیایید برای یک بار هم که شده قرآن را برای هدایت و با زبان ایمان بخوانیم

محقق و پژوهشگر علوم قرآنی با بیان اینکه اقامه یعنی حدود نماز را بپا داریم، با اشاره به کتاب ژرفای نماز اثر مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: اقامه یعنی عینیت بخشیدن در صفحه ذهن و صفحه زندگی. وقتی می گوییم نماز را اقامه کنید یعنی تمام مفاهیم نماز را اول در ذهن و سپس در صحنه زندگی متبلور و عینی سازید. اقامه قرآنی یعنی حقایق و آموزه های قرآنی را ابتدا در صفحه ذهن و سپس در زندگی عینی کردن و اقامه امام یعنی آن حقیقت و سیرت علوی را در زندگی خود پس از عینیت بخشیدن در ذهن متبلور سازید.

دکتر مهدوی راد در ادامه با طرح این سئوال که آیا ما واقعا قرآن را اقامه می کنیم؟ پاسخ داد: ما دو نوع انس به قرآن داریم: یک انس به قرآن برای هدایت پذیری، زندگی کردن، قرآنی بودن و انسان شدن که خیلی سواد نمی خواهد. قرآن کتاب هدایت است یعنی عمل به قرآن، دروغ نگوییم، به ستمگر تکیه نکنیم، نماز بگزاریم، به فرودستان کمک کنیم و ... همگی از پیام های قرآنی است.
 

دکتر مهدوی راد با اشاره به بعد دیگری از انس به قرآن خاطرنشان کرد: انس دیگر، انس عالمانه و فیلسوفانه است که می بایست در علوم قرآنی باسواد شد و بهره گرفت.
 

دکتر مهدوی راد در پایان سخنانش توصیه کرد: بیایید برای یک بار هم که شده قرآن را برای هدایت و با زبان ایمان بخوانیم. قرآن را به گونه ای بخوانیم که انگار خداوند دارد آن را از طریق جبرییل بر ما نازل می کند. تلاش کنیم ایمان مان را افزون سازیم و همواره به یاد خدا باشیم.

 

در ادامه حجت الاسلام محمدرضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: دولتمردان بهترین کارشان این است که سخنان عالمان را گوش کرده و به آن عمل کنند.

 بهترین کار  دولتمردان گوش کردن و عمل کردن به سخنان عالمان است
.

معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مراسم تجلیل از دکتر حجتی به عنوان قرآن پژوه کشور افزود: تربیت صدها شاگرد توسط دکتر حجتی اقدامی شایسته بود که این پژوهشگر انجام داد و نیز میراث این فرهیخته نگارش کتاب‌هایی است که باید در وزارت ارشاد و علوم مورد توجه قرار گیرد
.
حجت الاسلام حشمتی تصریح کرد: حجت الاسلام سید محمد باقر حجتی در 15 سال گذشته با عنوان خادم قرآن مفتخر شد که توسط رییس جمهور وقت نیز تقدیر شود.
.
یادآور می شود: در این همایش از مجموعه مقالات همایش ملی میراث قرآنی تبرستان کار مشترک واحد پژوهش موسسه پیامبر اعظم(ص) ساری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و دانشگاه مازندران رونمایی شد. این مجموعه حاوی 25 مقاله برگزیده از صاحب نظران علوم قرآنی و دینی در بخش سخنرانی است که از تاریخ تیرماه 1394 تا اسفند به دبیرخانه همایش ملی میراث قرآنی تبرستان رسیده است.
.
فقه القرآن در میراث تبرستان، روش شناسی تفسیر طبری در برخورد با آیات مشکله قرآن و تحلیلی بر روش های تفاسیر مفسران تبرستان از سه مقالات برگزیده فراخوان همایش ملی میراث قرآنی تبرستان است. همچنین نگاهی به میراث قرآنی غرب مازندران، اسم اعظم از دیدگاه آیت الله جوادی آملی، بررسی میراث قرآنی تبرستان از دیگر عناوین مقالات این مجموعه به شمار می آید. ضمنا 14 مقاله در قالب پوستر برای این همایش انتخاب شده است.
 
رونمایی مجموعه مقالات همایش ملی میراث قرآنی تبرستان

 
در پایان مجموعه مقالات همایش ملی میراث قرآنی تبرستان با حضور دکتر محمدباقر حجتی از مفاخر قرآن پژوهی کشور، حجت الاسلام محمدرضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و احد جاودانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران رونمایی شد.

 

 

 

برای دیدن تصاویر این همایش اینجا کلیک کنید

اضافه کردن نظر