دعوت از قاری در مجالس عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) موجب عزّت است

سیدرضا سلیم بهرامی پزشک خیّر، قاری ممتاز قرآن کریم و همیار روابط عمومی موسسه پیامبر اعظم(ص) در گفت و گو با روابط عمومی موسسه گفت: باید شأن قاری حفظ شود و از قاری دعوت به عمل آید تا در مراسم عزاداری به تلاوت آیات بپردازد که نوعاً نیز همین است، این عزتی بر سر قاری است.

عـزاداری بـرای سیدالشهدا(ع) در طول سال محدود به زمان خاصی نمی‌شود، اما محرم و صفر به ویژه دهه نخست آن، به دلیل حوادث عظیمی که بر اباعبدالله الحسین(ع) و خاندان اهل‌بیت(ع) روی داد، رنگ و بوی متفاوتی دارد.

یکی از مهمترین حقایق ناب پیام امام حسین(ع) در جریان حادثه کربلا همانطور که می‌توان از گفتار و سیره‌شان برداشت کرد، دلدادگی به باریتعالی و مؤانست ایشان با کتاب خدا و آیات الهی بود. حضرت سیدالشهدا(ع) به اندازه‌ای به قرآن دلداده بود که می‌توان گفت یکی از حوادث شگفت‌انگیز پس از کربلا که مورخان و مقتل‌نویسان آن را گزارش کرده‌اند، قرآن خواندن سرمبارکشان بالای نیزه و نزد یزید ملعون بود.

بنابر این توجه به موضوع قرائت قرآن در هیئت حسینی در کنار میزان اهتمام به دعوت از سخنران و مداح باید مورد توجه بانیان و سوگواران ایشان باشد. موضوعی که طی دهه نخست ماه محرم در گفت‌وگو با پیشکسوتان، قاریان و خادمان قرآن کریم به بررسی آن خواهیم پرداخت. در ادامه گفت‌وگو با سیدرضا سلیم بهرامی، قاری ملی قرآن را می‌خوانید؛

اهم مواردی که در این گفت‌وگو به آن اشاره شد؛

  • محور قیام امام حسین(ع)، احیای قرآن بوده است.
  • تلاوت قرآن اصل است و موضوعیت دارد و تأثیرگذار است.
  • توجه به قرآن و جایگاه قرآن از برکات خیر و برّ انقلاب اسلامی است.
  • دعوت از قاریان برای تلاوت در مجالس عزادای امام حسین(ع) عزتیست که به قاری قرآن داده می‌شود.

* ضرورتی در پرداختن به مفاهیم قرآن در محافل سوگواری امام حسین(ع) وجود دارد و آیا این فرصتی برای انس با قرآن هست؟

همانطور که محور قیام امام حسین(ع)، احیای قرآن بوده است و ایشان در خطبه‌ای که ایراد فرمودند به این موضوع اشاره کردند «إِنَّمَا خَرَجْتُ لِطَلَبِ الْإِصْلَاحِ فِی أُمَّهِ جَدِّی(ص) أُرِیدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ أَنْهَى عَنِ الْمُنْکَر…»، ما نیز باید در نشر خوبی‌ها تلاش کنیم. به برکت خون امام حسین(ع)، قرآن در مجالس و محافل تلاوت و به آن اهمیت داده می‌شود.

توجه به جایگاه قرآن در همه جلسات، به ویژه اینکه مراسم سوگواری امام حسین(ع) با تلاوت قرآن شروع شود، از برکات خیر و برّ انقلاب اسلامی است. به برکت این انقلاب و توجه ویژه به برگزاری مسابقات قرآن، قاریان خوش‌خوان ممتاز و بین‌المللی در کشور فراوان است. این انقلاب، موجب شد تا جوانان و نوجوانان به سمت تلاوت بروند و همین امر باعث شد که اکنون شاهد این میزان علاقه‌مند به عرصه قرائت و تلاوت، حفظ و سایر فعالیت‌های قرآنی، باشیم.

* چه راه‌هایی را برای ورود قرائت قرآن، ترجمه یا تفسیر در این مراسم پیشنهاد می‌دهید؟

معتقدم باید از قاریان دعوت شود تا در مراسم عزاداری امام حسین(ع) به تلاوت آیاتی از قرآن بپردازند، به طور مثال قبل از بیماری کرونا صبح‌های دهه نخست ماه محرم از بنده دعوت می شد تا در یکی از حسینیه های شهر ساری به تلاوت آیاتی از قرآن بپردازم و یا روضه های خانگی نیز برنامه عزاداری خود را با دعوت از قاریان برجسته آغاز می کرد که در چند برنامه نیز از بنده دعوت شد. اینها ماندگار است و موجب جذب مردم به قرآن می‌شود.

اینکه ابتدای برنامه با تلاوت قرآن شروع شود، کار خوبی است، چرا که اصل و موضوعیت، همان تلاوت قرآن است که تأثیرگذار است، البته اگر زمانی هم باشد که به ترجمه آیات پرداخته شود، خوب است اما گاهی این امکان نیست و فقط زمان برای تلاوت قرآن در نظر گرفته شده است.

*نگاه شما به عرصه تلاوت چیست و چگونه قرآن‌آموزان را به این عرصه دعوت می‌کنید؟ از مشکلات این حوزه بگویید.

به جرئت می‌توان گفت که هنر تلاوت، سخت‌ترین کار حرفه‌ای در عرصه موسیقی است و لسان عربی قرآن و قواعد تجویدی کلام‌الله و تطابقش با الحان و نوع چینش آن می‌تواند از سخت‌ترین مراحل برای یک قرآن‌آموز مبتدی باشد؛ لذا هنرآموزی که شروع به یادگیری این هنر زیبا می‌کند، در کنار سختی و لذت‌ بسیاری که در پرتو نور قرآن کسب خواهد کرد باید مورد حمایت قرار گیرد تا شکوفا شود. ما در قبال این قرآن‌آموزان چه‌ کار مفیدی کرده‌ایم؟ آیا ما و مردم در قبال آن‌ها وظیفه‌ای نداریم؟ آیا نباید برای داشتن این هنر زیبا و دلنشین حمایت شوند؟ آیا نیاز به تشویق ندارند؟ آیا باید تشویق‌های ما فقط در حد احسنت و الله گفتن باشد یا بیشتر از آن‌ها حمایت شود؟

* ـ تلاوت کدام آیات را مناسب این ایام می‌دانید؟

آیه ۲۳ سوره مبارکه احزاب «مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‌ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ…» و سایر آیات مربوط به شهادت و جهاد و مبارزه با ظلم و ستم یا آیاتی که جنبه‎های اخلاقی دارد.

*ـ کتابی را برای معرفی بهتر قیام حسینی و نیز احیای مفاهیم قرآن در قیام امام حسین(ع) نام ببرید.

کتاب «درسی که حسین(ع) به انسان‌ها آموخت» نوشته شهید سیدعبدالکریم هاشمی‌نژاد است. این کتاب به تحلیل واقعه عاشورا پرداخته و به زبان فارسی و در سال ۱۳۴۷ه.ش تألیف شده است.

* ـ حضرت حسین(ع) به کرامت و نیز احترام به انسان‌ها بسیار توجه می‌کردند و برخوردهایشان نشان از اهمیت این موضوع دارد. به نظر شما برای بهبود وضعیت کرامت انسانی در شرایط فعلی جامعه چه اقداماتی باید انجام دهیم؟ 

مهمترین سخن در این‌باره این است که انسان را آنگونه که هست بشناسیم و او را ابزار رسیدن به هیچ کاری قرار ندهیم. خداوند متعال در قرآن کریم فرموده است: «مِنْ أَجْلِ ذَلِکَ کَتَبْنَا عَلَى بَنِی إِسْرَائِیلَ أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا وَلَقَدْ جَاءَتْهُمْ رُسُلُنَا بِالْبَیِّنَاتِ ثُمَّ إِنَّ کَثِیرًا مِنْهُمْ بَعْدَ ذَلِکَ فِی الْأَرْضِ لَمُسْرِفُونَ؛ بدین سبب بر بنی اسرائیل حکم نمودیم که هر کس نفسی را بدون حق و یا بی‌آنکه فساد و فتنه‌ای در زمین کرده، بکشد مثل آن باشد که همه مردم را کشته، و هر کس نفسی را حیات بخشد (از مرگ نجات دهد) مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده و هر آینه رسولان ما به سوی آنان با معجزات روشن آمدند سپس بسیاری از مردم بعد از آمدن رسولان باز روی زمین بنای فساد و سرکشی را گذاشتند»(مائده، ۳۲). هدف خداوند در این آیه این است که بدانیم اصل کرامت در زنده کردن، چه ظاهری و جسمی و چه باطنی، است. همچنین ارج نهادن به اندیشه انسان و امکان فهمیدن را برای او هموار کردن از نشانه‌های توجه به کرامت انسانی هستند.

انسان باید از ظرفیت فهم درست برخوردار باشد. لذا با اقداماتی همانند جعل، تحریف، انحراف، غلبه رسانه‌ای و روش‌هایی که می‌تواند انسان را منفعل و مغلوب کند، کرامت انسان را لگدمال نکنیم. کرامت این نیست که صرفاً شئون اجتماعی را رعایت کنیم، بلکه اصل آن توجه به شئون انسان و عظمت وجودی اوست. حضرت سیدالشهدا(ع) به خوبی به این مقوله توجه کردند و درصدد حفظ کرامت انسانی بودند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *