نتوانستیم نسل امروز را توجیه کنیم که به سبک زندگی زهرا(س) نیازمندند.

روابط عاطفی و همراهی حضرت فاطمه(س) با همسرشان را با شیوه ای جدید تبیین کنیم.

استاد قرآن و همیار آموزشی موسسه پیامبر اعظم(ص) ساری با بیان اینکه نتوانستیم نسل امروز را توجیه و آگاه کنیم که در زندگی خود به الگو و سبک زندگی بزرگان دین نیازمندند، گفت: روابط عاطفی، «همراهی حضرت زهرا(س) در جریانات سیاسی و اجتماعی»  «رسیدگی به وضعیت فرزندان»، «ایثارگری» و اینکه «حضرت زهرا(س) هیچ گاه باعث ناراحتی حضرت علی(ع) نشدند» را با متونی برگرفته از احساس و تخیل برای نسل جوان تبیین کنیم. اگر سیره این بزرگان به درستی و با سبکی متفاوت و جدید ارایه شود حتماً از سوی نسل جوان و حتی نسل های گذشته مورد پذیرش و الگوبرداری قرار خواهد گرفت.

محمدحسن بابایی، مربی، داور قرآن و همیار آموزشی موسسه پیامبر اعظم(ص) در گفت وگو با روابط عمومی موسسه به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) درخصوص دلایل عدم تأثیرگذاری قابل قبول کتب علمی یا سایر روش ها برای شناخت زندگی و سیره حضرت زهرا(س) اظهار کرد: امروزه به دلیل گسترش رسانه های جمعی، شبکه های اجتماعی،گرایش جوانان به متن و نوشته بسیار کاهش یافته و به طور کلی اساساً تاریخ خوانی کمرنگ شده لذا لازم است در مورد بیان تاریخ و به طور خاص داستان زندگی ائمه(ع) و حضرت زهرا(س) با تلفیق تخیل، احساس و بیانی جذاب و داستان گونه مطالب ارایه شود و این وظیفه واحد پژوهش و بخصوص انتشارات موسسه پیامبر اعظم(ص) را سنگین تر می کند.

وی ادامه داد: با گسترش فضای مجازی در بین مردم و به خصوص جوانان ما چاره ای نداریم جز اینکه برای بیان مطالب، خود را به روز کنیم. در گذشته هم در کتب مختلف و هم در سخنرانی ها فضایل حضرت زهرا(س) و الگوهای زندگی و رفتاری ایشان با فرزندان، همسر، همسایگان و نقش سیاسی حضرت تبیین می گردید و مردم هم تحت تأثثیر قرار می گرفتند، اما امروز دیگر این روش ها کارآیی ندارند و باید با زبان روز با مردم سخن گفت.

مباحث مطرح شده در مورد سیره حضرت زهرا(س) برای نسل جوان مذهبی تکراری شده است

استاد روخوانی و روانخوانی قرآن کریم در مورد احساس نیاز نسل جوان به شناخت سیره ائمه(ع)، گفت: پرداختن به سیره ائمه(ع) در کتاب های درسی، نماز جمعه، تلویزیون، رادیو و مسابقاتی که در مساجد و موسسات فرهنگی و قرآنی برگزار می شود برای جوانان مذهبی نسل جدید تکراری شده و موجب گردیده که این نسل احساس بی نیازی می کنند در حالی که بی نیاز نیستند چرا که شناخت آنان از ائمه(ع) و حضرت زهرا(س) ظاهری و شعاری است. بنابراین باید راهکاری اندیشید که این نسل نسبت به دانستن سبک زندگی ائمه(ع) و به خصوص دختران نسبت به سبک زندگی حضرت زهرا(س) احساس نیاز کنند

.

پنج نکته برجسته و قابل درک از زندگی مشترک حضرت فاطمه(س) و حضرت علی(ع)  

وی در پاسخ به این پرسش که امروز استفاده از کدام یک از ابعاد زندگی حضرت زهرا(س) باید در اولویت الگوبرداری باشد؟ گفت: در میان تمام پیام هایی که می توان از زندگی حضرت زهرا(س) گرفت، به موضوع همسرداری ایشان اشاره می کنم. با مطالعه تاریخ در مورد زندگی مشترک حضرت فاطمه(س) و حضرت علی(ع) پنج نکته برجسته و قابل درک است.

اولین نکته «روابط عاشقانه» است. منظورم از روابط عاشقانه استفاده از اصطلاحات مرسوم میان همسران نیست بلکه در تمام گفتارها و رفتارهای زهرا(س) و علی(ع) این نگاه مملو از عشق و محبت و مهربانانه قابل ملاحظه است به عنوان مثال در رفتار زهرا(س) نسبت به همسرشان نه تنها خشونت بلکه عادی بودن هم نمی بینید، حضرت زهرا(س) همیشه در بیانشان از عنوان «آقای من» به کار می بردند و در سایر رفتارها و گفتارها نیز از همین رویه استفاده می کردند.

دومین نکته، «ایثارگری» حضرت زهرا(س) نسبت به همسرشان است. بدین ترتیب که اگر داستان زندگی ایشان و تمام روایات و تاریخی که در مورد حضرت زهرا(س) وجود دارد را مشاهده کنید، این اصل قابل مشاهده است که ایشان با کمال ایثارگری در زندگی مشترک حضور داشتند. به عنوان مثال حضرت زهرا(س) خواب و خوراک را ناچیز می کردند تا حضرت علی(ع) به زحمت نیفتند. گرسنگی را در مواقع سختی تحمل می کردند و یک کلمه نمی گفتند که غذایی در منزل نداریم تا مبادا حضرت علی(ع) شرمنده شوند. برخی از کارهای منزل که به حضرت علی(ع) مربوط بود را زهرا(س) انجام می دادند تا به خستگی علی(ع) از انجام کار بیرون افزوده نشود.

سومین نکته، «همراهی حضرت زهرا(س) در جریانات سیاسی و اجتماعی» است. زهرا(س) در هیچ یک از آوردگاه های حساسی که در تاریخ زندگی حضرت علی(ع) وجود دارد، ایشان را تنها نگذاشتند؛ از جریان هجوم به دَر خانه که مقابل مهاجمین ایستادند و ضربه ها را تحمل کردند تا هنگام خانه نشینی حضرت علی(ع) پس از تحقق داستان سقیفه که هر شب دست فرزندان را می گرفتند و به دَر خانه مهاجرین و انصار می رفتند و به آنان می گفتند چه شد که پس از گذشت تنها ۷۰ روز از جریان غدیر، سفارش پدرم را فراموش کردید! پدر من دست همسر مرا بلند کرد و به عنوان جانشین معرفی کرد چرا به جای تبعیت از سفارش پیامبر(ص)، خلیفه تعیین کردید!؟

چهارمین نکته، «رسیدگی به وضعیت فرزندان» بود. حضرت زهرا(س) به گونه ای مراقب تربیت، سلامت و نظافت فرزندان بودند که حضرت علی(ع) با خیالی آسوده به فعالیت های اجتماعی یا کشاورزی(برای درآمد زندگی) و اقدامات تبلیغی در مسجد، سخنرانی، نماز و جنگ ها بپردازند.

پنجمین نکته، «حضرت زهرا(س) هیچ گاه باعث ناراحتی حضرت علی(ع) نشدند جمله ای در کتاب مناقب خوارزمی است که حضرت علی(ع) می فرمایند: «فاطمه(س) هیچ گاه باعث ناراحتی من نشد و به درخواستم بی توجهی نکرد البته من هم هیچ گاه باعث ناراحتی او نشدم و او را به کاری وادار نکردم.» به نظرم این سخن می تواند برای زوج های جوان امروز یک جمله کلیدی، الگو و استراتژیک باشد و از آن در عرصه های مختلف زندگی خود استفاده کنند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *