گفتگو اختصاصی با سردار عبدالله ملکی پیرامون شخصیت و مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران در گفتگو با موسسه پیامبر اعظم(ص) ساری: بسیاری از سخنرانی‌ها و موضع‌گیری‌ها و رفتارهای شهید سلیمانی برگرفته از آموزه‌های قرآن بود.

مدیركل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران با بیان اینكه نمی‌توان مكتب حاج قاسم را فقط در جهاد، شهادت و مبارزه خلاصه كرد بلكه مكتبش معارف قرآن بود، گفت: بسیاری از سخنرانی‌ها و موضع‌گیری‌ها و رفتارهای شهید سلیمانی برگرفته از آموزه‌های قرآن بود.
سردار ملکی، مدیركل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران در گفت‌وگو با جناب آقای کاوه؛ مسئول واحد نشر سردار شهیذ طوسی(وابسته به موسسه پیامبر اعظم(ص) ساری)، با اشاره به ویژگی‌های مكتب شهید سلیمانی، گفت: مكتب حاج قاسم زوایای مختلفی دارد و نمی‌توان تنها از یك زوایه به این مكتب نگاه كرد.
سردار ملکی، مكتب شهید سلیمانی را مكتبی فراگیر و جامع توصیف كرد و افزود: این مفهوم بدان معناست كه می‌توان مكتب شهید سلیمانی را در زمینه‌های مختلف مورد بررسی و كنكاش قرار داد. این مكتب برگرفته از مكتب اهل بیت(ع)، شهادت، رمضان، عاشورا، قرآن و انبیا و اولیای الهی است و همه این مكاتب در مكتب حاج قاسم خلاصه می‌شود.


ملکی، بیان كرد: اگر بخواهیم سیره پیامبر(ص)، اخلاق، رفتار، منش، گفتار و كردار آن حضرت یا حضرت علی(ع) را در عرصه جهاد، شهادت و یا عاشورای امام حسین(ع) و همچنین مدارا با مردم امام حسن(ع) را مشاهده كنیم همه این‌ها را می‌توانیم در مكتب سلیمانی پیدا كنیم.
وی با بیان اینکه شخصیت قاسم سلیمانی و شهادت او تأثیر عمیقی در جامعه داشت، ادامه داد: وقتی جامعه نسبت به شخصیت عینی از مکتب اسلامی اینگونه تحت تأثیر قرار می‌گیرد اما در برابر نظریات مکتب اسلامی اینگونه متأثر نمی‌شود، شاید نیاز داریم در بیان نظریه مکتب اسلامی تجدید نظر کنیم.
سردار ملکی اضافه کرد: علت محبوبیت این شخصیت و شهادت او در چندین محور قابل بررسی است. اگر به اخلاص حاج قاسم اشاره کنیم باید بگوییم بدون شک اخلاصی بدون قدرت، مقاومت و حماسه این تأثیر را نداشته است. لذا مکتب حاج قاسم سلیمانی از جامعیتی برخوردار است که عناصر مختلفی آن را شکل می‌دهد.
وی در ادامه در همین زمینه گفت: حاج قاسم فقط مظلوم نبود بلکه مقتدر هم بود. همین مسئله باعث شد فرمانده‌ای عزیز بین نیروهای خود و مردم شود.
مدیرکل حفظ آثار و نشر دفاع مقدس مازندران، عمل‌گرا بودن حاج قاسم سلیمانی را از دیگر عناصر تشکیل دهنده مکتب شهید سلیمانی دانست و گفت: عملیاتی بودن و اهل عمل بودن از دیگر عناصر شخصیتی حاج قاسم سلیمانی بود. او نه به کسی وعده داد و نه فقط حرف زد. با عملش رفتار کرد و همین مسئله او را رشد داد.


سردار ملکی در ادامه یادآور شد: حاج قاسم سلیمانی می‌دانست که سالهاست شخصیت محبوب جامعه است اما در عین حال عاشق شهادت بود. اینگونه معنویت و ارتباط با خدا زیباتر از معنویت‌های دیگری است و همین حاج قاسم سلیمانی را حتی برای کسی که اهل معنویت نیست، زیبا کرد.
یادگار هشت سال دفاع مقدس تصریح کرد: امثال حاج قاسم اخلاص داشته و در پیشگاه خدا کار ویژه‌ای کردند که خداوند این‌طور آنها را عزتمند می‌کند، سردار سلیمانی تواضع زیادی داشت و دوست نداشت، دیگران جلوی پای وی بلند شوند، به همین دلیل زودتر از همه وارد جلسات می‌شد. این شهدا برای ما الگو هستند، ما باید آثار مرتبط با حاج قاسم را بخوانیم؛ زیرا بیش از درس اخلاق برای انسان مؤثر است و شجاعت و اخلاص را از این افراد می‌آموزیم.

ایشان در پایان گفنگوی خود افزود: مکتب سلیمانی، مکتب تعلیم و تربیت مردان و زنان بزرگ و انقلابی بود و در پرتو تلاش های مخلصانه و با تدبیر این عزیز، جبهه مقاومت مسلمانان و مستضعفان در جهان گسترده و عمیق تر شده است و پیوند خوردن این مکتب به نهضت امام حسین علیه‌السلام سیره و سنت توانمند و قدرتمندی را در اقصی نقاط جهان سامان داده است و به‌طور حتم این پرچم بر افراشته هر روز پرفروغ‌تر خواهد شد.
پایان بخش این گفتگو سلام و نحیت به روح این شهید والامقام بود:
سلام و درود بر شهیدان راه خدا، شهید و سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، شهید ابومهدی مهندس و دیگر شهدای والامقام دفاع مقدس و دفاع از حرم اهل بیت(س) که با بذل جان عزیز خود امنیت و آرامش را برای ما رقم زدند و بر ماست که امانتدار خوبی برای مسیر پر افتخار شهادت و استقامت در برابر ظلم و استکبار باشیم و به توصیه مهم شهید سلیمانی در سخنرانی‌ها و وصیت‌نامه ایشان که اعتقاد عملی به ولایت فقیه است، عمل کنیم و ان‌شاءالله خون پاک این شهید عزیز زمینه ساز ظهور امام زمان(عج) باشد.
وَلَيَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن يَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزيزٌ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *