برگزاری نشست تخصصی «بررسی تحلیلی اندیشه های کاربردی استاد مطهری در عصر حاضر»

در چهلمین سالگرد شهادت استاد مطهری، دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه مازندران و بنیاد شهید مطهری با همکاری انجمن علمی دانشجویی فلسفه و کلام اسلامی نشست تخصصی با عنوان : «بررسی تحلیلی اندیشه های کاربردی استاد مطهری در عصر حاضر» را برگزار نمودند.

 این نشست تخصصی در محل سالن اجتماعات شهید فضلی  و به دبیری علمی دکتر مهران رضائی برگزار گردید.

 در این نشست پس از قرائت قرآن کریم، آقای دکتر حبیب الله حلیمی ریاست محترم دانشکده، ضمن خیرمقدم به حضار، به تبیین ضرورت بحث از اندیشه های استاد مطهری متناسب با نیاز های زمان پرداختند.

 سپس جناب آقای دکتر محمود دیانی،  رئیس موسسه پژوهشی و آموزشی پیامبر اعظم(ص) ساری و عضو هیات علمی دانشگاه مازندران، سخنرانی علمی خویش را با موضوع «تحلیل رویکرد کشفی استاد مطهری در مبحث معناداری زندگی» ایراد نمود. بر اساس سخنرانی ایشان، معنای زندگی به صورت امروزی یا غربی اش در میان اندیشمندان ما مطرح نبود و باید گفت که فیلسوفان مسلمان علی القاعده، معناداری زندگی را امری قطعی دانسته و به اصطلاح آن را ارسال مسلم می نمایند. استاد شهید مطهری نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این وجود می توانیم و باید با استفاده از اندیشه های آنان در خدا، جهان، انسان و فرجام شناسی نظریه آنان را در معنای زنگی سامان دهیم. به صورت مختصر و بر اساس اندیشه های استاد در موارد پیش گفته می توان گفت که زندگی انسان مانند خود انسان، فعل خداست و بنابراین دارای هدف است وحکمت و سایر صفات خدا اقتضاء می کند که آن هدف به گونه ای باشد که به زندگی آدمی معنا دهد. بنابراین زندگی انسان حاوی معنایی است که باید آن را از طریق تعقل محض و فهم کلام الهی کشف کرد و از آن بهره مند شد.

 سخنران بعدی نشست، جناب آقای دکتر رمضان مهدوی آزادبنی، عضو شورای پژوهش موسسه پیامبر اعظم(ص) ساری و عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با عنوان «مطهری در صحنه جدال جبر و اختیار؛ سازگاری ضرورت علّی با اختیار» بود. طبق نظر ایشان، مساله اختیار همواره از دلمشغولی های فیلسوفان و متفکران در جهان اسلام و سایر جوامع بوده و هست. مدافعان جبر انسان همواره وجود داشته اند و دلایل متعددی در این رابطه مطرح نموده اند. از جمله عواملی که دستاویزی برای گرایش به سمت جبر است مساله جبر فلسفی و به عبارتی مساله ضرورت علی و معلولی است. شهید مطهری این مساله را مطرح نموده و بدان پاسخ می دهد. از نظر ایشان جبر فلسفی نه تنها اختیار انسان را نفی نمی کند و با آن ناسازگار نیست بلکه موید اختیار است و نفی ضرورت علی و معلولی منجر به نفی اختیار می شود. شهید مطهری منشا ناسازگاری ظاهری میان جبر فلسفی و اختیار انسان را در تصور نادرست نسبت به اختیار می داند.

 جناب آقای دکتر محمدهادی یدالله پور، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل، سخنران علمی دیگر با موضوع  «روش شناسی قرآن پژوهی استاد شهید مرتضی مطهری» بوده است. در این سخنرانی ابتدا به ویژگی های قرآن پژوهی در قرن چهاردهم و نهضت بازگشت به قرآن در میان اندیشمندان عرب و غرب اشاره شد؛ سپس به گونه شناسی قرآن پژوهی استاد شهید علامه مرتضی مطهری پرداخته شد و به نوعی برای بیان و تبیین بحث روش شناسی قرآن پژوهی ایشان، پیش فرض ها و پیش فهم های استاد در تفسیر و مباحث علوم قرآنی اشارت رفت . بررسی روش تفسیری استاد مطهری در تفسیر سوره های مختلف ایشان از مباحث بعدی سخنرانی بود و با توجه به ابعاد فکری و علمی استاد، روش ایشان روش تفسیری جامع بشمار رفته است. قرآن پژوهی ایشان ویژگی های ممتازی دارد که هم در عصری خاص و تاثیر گذار شکل یافته و هم در دوره ای ویژه از حیات اجتماعی شیعه ارائه شده است که می تواند بسترساز حرکت های نوین قرآنی باشد.

 بعد از ایراد سخنرانی ها، آقای دکتر مهران رضائی، عضو هیات علمی دانشگاه مازندران، به جمع بندی، تشکر و تقدیر از تلاش های اساتید و دانشجویان محترم پرداخت.

 پایان بخش نشست، تکریم هفته معلم و مقام اساتید توسط دانشجویان حاضر در جلسه بود.

 این نشست تخصصی، با تلاش فراوان انجمن فلسفه و کلام اسلامی و با نقش آفرینی دانشجویان محترم: علی اصغر اسماعیلی، زهره قاسم پور، کیانا محمدی، مریم باقری، سیده فاطمه رضایی، زهرا خدابخشی، سیده فاطمه اندرواژ، سیده زینب حسینی، فاطمه رهنما، معصومه اسعدی، مهدی مشایخ، محمد کاظمی، زهرا نژاد حسنی، کوثر میر شش پلی و عرفان میرزایی برگزار گردید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *